нерухомість
оцінка нерухомості

Що потрібно знати про оцінку нерухомості при купівлі-продажу в 2022 р.

Як відомо, в Україні під час продажу нерухомості необхідно провести експертну оцінку майна. Та в даній ситуації є багато незрозумілих нюансів, тому спробуємо відповісти на найважливіші питання, які турбують українців.

Чи є обов'язковим проведення експертної оцінки для усіх угод купівлі-продажу нерухомості?

При здійсненні угоди купівлі-продажу, встановлення ринкової вартості нерухомості вимагає податкове законодавство для правильного нарахування суми податку. Тому для фізичних осіб оцінка майна при правочинах з нерухомістю є обов'язковою.  Виключення становлять угоди купівлі-продажу нерухомості між юридичними особами. В цьому випадку проводити оцінку не потрібно.

 

Як провести оцінку нерухомого майна

На сьогодні законодавство надає можливість здійснити оцінку нерухомості як самостійно, так і за допомогою експерта-оцінювача. Самостійно оцінку майна можна провести на сайті Фонду державного майна України, де потрібно зареєструватися за допомогою електронного ключа та крок за кроком ввести усі параметри об'єкта оцінки. Проаналізувавши всі дані, провівши розрахунки, автоматичний модуль видає сформовану вартість нерухомого майна. Позитивним моментом самостійного оформлення так званої електронної довідки про вартість майна є її безкоштовність. Проте, часто так стається, що ввівши некоректну інформацію про нерухомість, чи внаслідок неадекватного вибору аналогів для порівняння, система може видати значно завищену вартість нерухомого майна і з цієї суми доведеться сплачувати податки. Також варто зауважити, що проводячи процедуру самостійно, у вас виникне ряд питань, на які ви не завжди зможете знайти відповіді.

В свою чергу, експерт-оцінювач проводить оцінку нерухомості використовуючи надані державою механізми, власні знання і набутий досвід. Крім того, суб'єкт оціночної діяльності має додаткові важелі впливу на встановлення справедливої вартості майна, що захистить замовника від сплати завищених податків та інших обов'язкових платежів. Здійснивши незалежну оцінку майна, експерт-оцінювач видає замовнику повноцінний звіт про оцінку майна з обгрунтуванням вартості нерухомого майна.

В нас ви можете замовити експертну оцінку нерухомості

телефонуйте за номером +38 (067) 232-20-22

Який термін дії Звіту про експертну оцінку нерухомості?

Оцінка об'єкта нерухомості, виконана в цілях оподаткування, не може перевищувати 6 місяців.

 

Хто оплачує експертну оцінку?

Вартість послуги з оцінки нерухомого майна оплачує замовник оцінки, який передає необхідні відомості і документи Суб’єкту оціночної діяльності (оціночній компанії).то має право бути замовником експертної оцінки нерухомого майна?

Згідно Закону України «Про оцінку майна…», замовниками експертної оцінки можуть виступати виключно:

  1. Власники. При укладенні угоди купівлі-продажі нерухомості, замовити проведення оцінки нерухомості має право лише продавець, оскільки покупець при здійсненні правочину не буде мати прямого відношення до об’єкту оцінки.
  2. Орендарі або законні користувачі майна на підставі відповідних документів. Орендарі у таких випадках виступають замовниками оцінки на підставі діючого договору оренди. Якщо між продавцем та покупцем укладено попередній договір щодо цього правочину, покупець також має право (але не зобов’язаний) замовити проведення оцінки.
  3. Особи, які діють за дорученням власників або орендарів. Найчастіше такими довіреними особами виступають потенційні орендарі нерухомості, яка перебуває у державній або комунальній власності.

 

Чи потрібно проводити оцінку, якщо купівля-продаж нерухомості відбувається між родичами?

Потрібно, якщо мова йде саме про продаж. А дарування нерухомості членам сім'ї першого ступеня спорідненості обкладається податком за нульовою ставкою. До цих членів сім'ї відносять батька, матір, чоловіка, дружину і дітей (в тому числі усиновлених).

 

Як краще оформити перехід власності між родичами через договір купівлі-продажу чи дарування?

Для родичів краще робити дарування. Це коректніше відобразить даний процес. Угода купівлі-продажу проводиться, якщо є суперечки з нерухомістю або справді відбувається продаж. Тут варто зазначити, що витребувати придбане майно значно важче, ніж отримане у дарунок, адже відплатний договір надає більші гарантії особі, яка купила об'єкт нерухомості.

Чи потрібна згода усіх власників нерухомості, якщо один з них вирішив продати або подарувати свою частину?

Згода усіх власників потрібна лише при укладанні договору купівлі-продажу одного з них. Зумовлено це тим, що співвласники мають право першого викупу. Якщо мова йде про дарування майна або передачі його через заповіт, то необхідності в такій згоді немає.

 

Якщо купівля нерухомості проводиться на первинному ринку і будинок вже зведений, але забудовник ще не прийняв у власність квартири, які він продає, чи потрібно в такому випадку робити оцінку нерухомості?

В даному випадку оцінка не є потрібною. Право власності на нерухоме майно виникає з моменту державної реєстрації цього об'єкту, а не з моменту здачі його в експлуатацію. Поки нерухомість ні за ким не зареєстрована, доти її юридично немає як об'єкту нерухомості. В даній ситуації укладаються договори участі у фонді фінансування будівництва, продажу майнових прав тощо, які не вимагають оцінювання і вартість нерухомості є предметом домовленості.

 

Якими нормами регулюється діяльність оцінювачів та оцінка об'єктів нерухомості?

Процедура оцінки майна врегульована наказом Фонду державного майна України. Він же надає оцінювачам відповідний сертифікат, що дозволяє проводити оцінку для цілей укладання угод з нерухомістю. Інформацію про наявність в оцінювача відповідних документів та термін їх дії можна перевірити в реєстрі на сайті Фонду держмайна

Також з липня 2018 р. почала діяти електронна база звітів про оцінку, до якої вносяться всі звіти. В цій базі Фонд державного майна намагається робити вплив на результати оцінки, здійснюючи погодження звітів. Тому, якщо є підозра на занижену оцінку, звіт може не пройти дане погодження.

 

Чи повинна вартість нерухомості, зазначена у договорі купівлі-продажу, обов'язково відповідати вартості, яку встановив оцінювач?

Лише продавець і покупець визначає вартість нерухомості. Ціна, вказана в договорі, може бути меншою. При цьому податок буде нараховуватись із суми, яку занесено в оцінку. Але якщо вартість угоди, прописана в договорі, є вищою ніж вказаною оцінювачем у звіті, податок нараховуватиметься і сплачуватиметься з більшої суми.

Це спричинене тим, що в процесі оподаткування доходу від продажу об’єктів нерухомого майна здійснюють порівняння ціни та оціночної вартості. Ціллю такого порівняння є встановлення бази оподаткування на дохід фізичної особи від продажу нерухомого майна. Тобто, якщо є перевищення ціни, яка вказана у договорі купівлі-продажу, оціночна вартість застосовується як база оподаткування. Проте, оцінка потрібна для коректної сплати податків  і ніхто не може обмежити людей у тому, аби вартість продажу нерухомості була договірна.

 

Які документи потрібні для проведення оцінки житлової нерухомості:

свідоцтво про власність

Договір купівлі-продажу, міни, дарування чи свідоцтво на квартиру (домоволодіння)

Технічний паспорт БТІ на нерухомість

Паспорт та ідентифікаційний код власника нерухомості

Для оцінки об’єкта комерційної нерухомості необхідні такі документи (копії):

  • документ, що посвідчує право власності на майно;
  • технічний паспорт на нерухомість;
  • документи, що посвідчують правовий статус землі, на якій розташована нерухомість (договір оренди землі, акт постійного користування чи державний акт (свідоцтво) про власність на землю);
  • довідка про балансову вартість майна на дату оцінки (для юридичних осіб).

Всі документи передаються оцінювачу у вигляді копій. Наведений перелік необхідних документів носить довідковий характер і може бути скоригований після детального вивчення завдання на експертну оцінку нерухомості.

Де замовити оцінку нерухомості при купівлі-продажу?

Щоб замовити оцінку нерухомого майна, звертайтесь в оціночну компанію "Експерт ІН". В нашому штаті працюють висококваліфіковані фахівці, які здійснюють оцінку нерухомості протягом багатьох років. Тому, звернувшись до нас, Ви можете бути впевнені, що оцінка буде проведена в обумовлені терміни і її якість відповідатиме усім вимогам нормативно-правових актів. Звіт про оцінку, виконаний нашими експертами, є офіційним документом, який має повну юридичну силу і підійде для всіх потреб, включаючи послуги нотаріуса та для державних установ.

Отримати додаткову інформацію можна зателефонувавши за номером +38 (067) 232-20-22

7 коментарів до “Що потрібно знати про оцінку нерухомості при купівлі-продажу в 2022 р.

  1. В спадок від дідуся мені залишилась квартира. Вирішив її продати, тому звернувся в оціночну компанію Експерт ІН. Мені її порадив хороший знайомий, який також кілька років тому продавав житло. Спочатку поспілкувався з менеджером з приводу їх послуг. На всі свої питання я отримав вичерпні відповіді, отже домовились про оцінку. Через два дні звіт був готовий. Вартість квартири по звіту мене влаштувала. Їхніми послугами я задоволений.

  2. Добрый день!
    Хочется поблагодарить ваш коллектив за отличную работу!
    Вы профессионалы своего дела! Желаю вам и в дальнейшем успехов и всего хорошего!

  3. З тих до кого зверталася, Експерт ІН єдині, хто зміг сказати і обгрунтувати реальну вартість мого будинку для того, щоб я знала за скільки його можна продати і не продешевити. Будинок продала за 2.5 місяці. Тому особисто я рекомендую цю компанію для всіх, кому потрібна оцінка нерухомості.

  4. Оцінку зробили якісно і оперативно. Спеціаліст врахував мої побажання. Що цікаво, в моєму випадку Нова пошта доставляла звіт довше, ніж робилася сама оцінка )

  5. Нужна была экспертная оценка недвижимости, нотариус принял отчет об оценке квартиры без проблем!

  6. Під кажіть будь-ласка як, що ціна самої купівлі нерухомості майна є нижча а програма показує дуже велику оцінку, що в такому випадку робити?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *